Description
Mean Well LRS-150F-15 – 15V / 10A (150W) industrial power supply with adjustable output
The Mean Well LRS-150F-15 is a reliable 150W power supply for industrial electronics, measurement and control systems, audio applications, and automation. Thanks to its robust design and passive cooling, this power supply is ideal for continuous use.
Important: the output voltage is adjustable via the internal potentiometer: 13.5V to 18V.
Key features
- 150W continuous power
- Universal mains voltage: 85–264VAC
- No fan – quiet and maintenance-free
- Full industrial protections
- Suitable for harsh environments (5G vibration)
- 3-year warranty
Specifications
| Model | LRS-150F-15 |
| Rated output voltage | 15V DC |
| Adjustable range (Vadj) | 13.5 – 18V |
| Max. output current | 10A |
| Power | 150W |
| Ripple & noise (max.) | 150mVp-p |
| Efficiency (typ.) | 89% |
| Input voltage | 85–264VAC / 120–370VDC |
| Operating temperature | -30°C to +70°C |
| Dimensions (L×W×H) | 159 × 97 × 30mm |
| Weight | 0.42kg |
