Description
Mean Well LRS-100-24 – 24V / 4.5A (108W) power supply with adjustable output
The Mean Well LRS-100-24 is a widely used 24V / 100W industrial power supply for automation, PLC systems, sensors, motor controls, and LED applications. Reliable, compact, and suitable for continuous use.
Important: the output voltage is adjustable via the built-in potentiometer: 21.6V to 28.8V. Ideal for compensating for voltage drop over longer cables.
Pros
- Popular 24V industry standard
- Universal AC input: 85–264VAC
- Fanless design for silent operation
- Protected against short circuit, overload, and overvoltage
- LED power indicator
- 3-year warranty
Specifications
| Model | LRS-100-24 |
| Nominal output voltage | 24V DC |
| Adjustable range (Vadj) | 21.6 – 28.8V |
| Max. output current | 4.5A |
| Power | 108W |
| Ripple & noise (max.) | 150mVp-p |
| Efficiency (typ.) | 90% |
| Input voltage | 85–264VAC / 120–373VDC |
| Operating temperature | -30°C to +70°C |
| Dimensions (L×W×H) | 129 × 97 × 30mm |
| Weight | 0.33kg |
